Světové hry dračích lodí - Sportuj s námi

01. 10. 2021

Festival se konal v termínu 23. až 25. září 2021 na břehu Dyje pod Sedlešovickým mostem ve Znojmě.

První festivalový den probíhaly dobrodružné plavby pro děti z mateřských škol a I. stupně základních škol. Plavba zahrnovala i orientačně měření času na úseku kde děti na lodi zdolávaly jízdu na řece po i proti proudu v různé vzdálenosti od břehu, měnily směr plavby a jejich úkolem bylo pádly zazvonit na celkem 6 zvonů v průběhu kilometrového úseku umístěných přibližně 1,5m nad hladinou. K tomu byly na trati rozmístěny velkoformátové obrázky 10-ti nakreslených zvířat, které měly děti poznávat a v cíli je vyjmenovat.

Z mateřských škol se zúčastnily 2 posádky na velké dračí lodi (21 členů posádky). Z I. stupně základních škol se zúčastnilo 14 posádek na velké dračí lodi a 2 posádky na malé dračí lodi.

Jedna mateřská škola/třída i někteří z rodičů zúčastněných dětí se přišly na plavby podívat.

Celkem se čtvrtečních plaveb zúčastnilo 350 dětí.

Festival pokračoval pátečním programem, a to závody základních a střední škol. Na start se postavilo celkem 18 školních posádek na velkých dračích lodí, a to z celkem 10-ti škol znojemského okresu a jedna posádka z Brněnské základní školy. Soutěžilo se v kategoriích MIX základní školy, OPEN střední školy a Dívky do 18-ti let. Nejlepším posádkám v jednotlivých kategoriích byl opět udělen putovní pohár, který má 10-ti letou tradici. Závody Základních škol na 160m trati a Středoškolský pohár města Znojma na stejné trati jsou již prestižními školními soutěžemi. Celkem se závodů zúčastnilo 370 žáků.

Hlavní festivalový den v sobotu 25. září přinesl mimo skvělé zábavy ve formě závodů dračích lodí, diváckých plaveb, mini lodiček pro děti, exhibičního závodu rychlostních kanoistů, skákacího hradu, živé hudby, dračího ohňostroje a dalších atrakcí nádherné počasí. Do závodů neoficiálních Světových her dračích lodí na trati 160 m, vyřazovací sprintérské trati 50 m a podvečerních atraktivních Gladiátorských sprintů na osvětlených lodích se přihlásilo celkem 15 týmů. Současně bylo v průběhu dne vypraveno 14 posádek na malé dračí lodi s diváky na diváckou zážitkovou plavbu, kteří se přišli na dračí lodě podívat a povzbudit účastníky.  Celkem se do jízd na dračích lodích v průběhu sobotního programu aktivně zapojilo 500 účastníků složených ze všech věkových kategorií. Dračí lodě také k vodě přilákaly množství diváků ze Znojma, kteří při závodech vytvořili skvělou atmosféru. Na akci se přes volný vstup do areálu dodržovala platná koronavirová opatření, kde mimo požadovaných dokumentů bylo možné provést ověřený samotest. Bezpečnost soutěžících i diváků zajišťovala Záchranná vodní služba z Brna. Závody ve Znojmě na dračích lodích jsou určeny zejména pro amatérské posádky z řad veřejnosti a tomu odpovídaly i jednotlivé hlavní kategorie: HOBBY, FUN, ŽENY, FIRMY, SPORT. Dračí lodě jsou jedním z největších kolektivních sportů v České republice a nás těší, že i Znojemský festival dračích lodí je stále jednou z největších vodáckých akcí na domácích vodách.     

O naší akci odvysílala Česká televize také reportáž: www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10103510226-sport-v-regionech/321297370030004-svetove-hry-dracich-lodi

Mgr. Petr Štěrba | Předseda spolku

Roman Švarc